Wymienniki ciepła to serce każdego rekuperatora, czyli centrali wentylacyjnej

Stosownym przykładem wyjścia tworzącego

W domach, mieszkaniach, budynkach firmowych montuje się różne urządzenia, które podnoszą standard pomieszczeń oraz ułatwiają wiele czynności. Dzięki takim instalacjom następuje adaptacja warunków lokalowych do potrzeb lokatorów, użytkowników danego obiektu. Dobrym przykładem rozwiązania tworzącego przyjazny mikroklimat jest wentylacja z rekuperatorami, które umożliwiają odzysk ciepła z powietrza usuwanego.

Powietrze ma przybliżeniu 14 st

Dzięki rekuperatorom powietrze wtłaczane do wnętrza jest już nieco ogrzane, przez co bardziej optymalne dla lokatorów, użytkowników danych obiektów. Takie powietrze ma około 14 st. C, więc wystarczy podnieść jego temperaturę o siedem stopni, by było ona odpowiednia do pracy i odpoczynku. W efekcie zmniejsza się zużycie energii potrzebnej do ogrzania pomieszczeń, więc spadają rachunki (nawet o 20 proc.).

Całością steruje programator posiadający pamięć

Odzysk ciepła jest możliwy dzięki rekuperatorom, które określa się też mianem centrali wentylacyjnej. Tworzą ją: wymienniki ciepła, wentylatory (nawiewny i wywiewny) oraz filtry, a w bardziej rozbudowanych zestawach także: system rozmrożeniowy, nagrzewnica, nawilżacz parowy, filtr dokładny. Całością steruje programator posiadający pamięć, w której można zapisać różne tryby pracy urządzenia.

Zaletą wymienników mała cena

Wyróżnia się następujące wymienniki ciepła: krzyżowe, przeciwprądowe, obrotowe. Pierwszy składa się z płyt, między którymi krąży powietrze zużyte i świeże (strumienie nie łączą się). Zaletą tego typu wymienników jest niska cena. Lepszymi, bo bardziej wydajnymi, są wymienniki przeciwprądowe, których sprawność dochodzi do 85 proc.